Suffusion - en to fr translation catalogue (226 entries)

note: Text in function
en: % Responses
fr: % Réponses

note: Text in function
en: %1$s to &#8220;%2$s&#8221;
fr: %1$s à &#8220;%2$s&#8221;

note: Text in function
en: (required)
fr: (requis)

note: Text in function
en: 1 Response
fr: 1 Réponse

note: Text in echo
en: <p>This widget displays a featured posts slider.</p>
fr: <p>Ce widget affiche un défilement des billets mis en avant.</p>

note: Text in echo
en: <p>This widget lets you display the latest posts from a category.</p>
fr: <p>Ce widget permet d'afficher les derniers articles d'une catégorie.</p>

note: Text in function
en: A search form for your blog
fr: Un formulaire de recherche pour votre blog

note: Text in function
en: A widget for displaying featured posts.
fr: Un widget pour afficher les billets mis en avant.

note: Text in function
en: A widget for displaying posts in a category. You can use this to selectively display posts.
fr: Un widget pour afficher les articles d'une catégorie. Vous pouvez l'utiliser pour afficher une sélection d'articles.

note: Text in function
en: A widget to enable people to follow you on Twitter
fr: Un widget pour vous suivre sur Twitter

note: Text in function
en: A widget to let people use Google Translator to translate your site
fr: Un Widget pour laisser les gens utiliser Google Translator pour traduire votre site

note: Text in echo
en: Add comments
fr: Commenter

note: Text in function
en: Alternate excerpt between left and right
fr: Alterner les résumés à droite et à gauche.

note: Text in function
en: Alternate excerpt between top and bottom
fr: Alterner les Résumés en haut et en bas.

note: Text in function
en: Bottom
fr: Bas

note: Text in function
en: Cancel reply
fr: Annuler répondre

note: Text in echo
en: Categories
fr: Catégories

note: Text in echo
en: Category Icon:
fr: Icone de Catégorie :

note: Text in function
en: Category Posts
fr: Articles de Catégorie :

note: Text in echo
en: Category icon custom image link:
fr: Image de lien personalisée pour Catégory Icon

note: Text in function
en: Comments
fr: Commentaires

note: Text in echo
en: Comments (RSS)
fr: Commentaires (RSS)

note: Text in echo
en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
fr: Commentaires <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

note: Text in function
en: Continue reading
fr: Lire la suite

note: Text in function
en: Current post is covered by next post
fr: Article couvert par le suivant

note: Text in function
en: Current post moves off next post
fr: Article éloigné du suivant

note: Text in function
en: Custom Tab 1
fr: Onglet Personalisé 1

note: Text in function
en: Custom Tab 10
fr: Onglet Personalisé 10

note: Text in function
en: Custom Tab 2
fr: Onglet Personalisé 2

note: Text in function
en: Custom Tab 3
fr: Onglet Personalisé 3

note: Text in function
en: Custom Tab 4
fr: Onglet Personalisé 4

note: Text in function
en: Custom Tab 5
fr: Onglet Personalisé 5

note: Text in function
en: Custom Tab 6
fr: Onglet Personalisé 6

note: Text in function
en: Custom Tab 7
fr: Onglet Personalisé 7

note: Text in function
en: Custom Tab 8
fr: Onglet Personalisé 8

note: Text in function
en: Custom Tab 9
fr: Onglet Personalisé 9

note: Text in echo
en: Custom image height:
fr: Hauteur de l'image personalisée :

note: Text in echo
en: Custom image width:
fr: Largeur de l'image personalisée :

note: Text in echo
en: Do not link to this page in the navigation bars
fr: Ne pas faire de lien sur cette page dans la barre de navigation

note: Text in function
en: Don't show any text
fr: N'afficher aucun texte

note: Text in function
en: Don't show feeds
fr: Ne pas afficher les flux

note: Text in function
en: Don't show tagline
fr: Ne pas afficher le slogan

note: Text in function
en: E-mail
fr: Email

note: Text in echo
en: E.g. 250px
fr: Ex : 250px

note: Text in function
en: Edit
fr: Modifier

note: Text in echo
en: Email Subscription Box Default Text:
fr: Boite de texte par défaut de la souscription par email :

note: Text in echo
en: Email Subscription Button Text:
fr: Texte du bouton de la souscription par email :

note: Text in echo
en: Enable custom image size for featured images
fr: Activer taille personalisée d'image pour les images mises en avant

note: Text in function
en: Enter %1$s account name:
fr: Entrer le nom du compte %1$s :

note: Text in echo
en: Enter a comma-separated list of keywords for this post. This list will be included in the meta tags for this post.
fr: Entrer une liste de mots-clés pour cet article séparés par une virgule. Cette liste sera incluse dans les meta-tags de cet article.

note: Text in function
en: Enter email address
fr: Entrer adresse email

note: Text in echo
en: Enter the full URL of the featured image that you would like to use, including http://
fr: Entrez l'URL de l'image mise en avant que vous désirez utiliser, avec http://

note: Text in echo
en: Enter the full URL of the thumbnail image that you would like to use, including http://
fr: Entrez l'URL de l'image miniature que vous désirez utiliser, en incluant http://

note: Text in echo
en: Enter time in milliseconds. E.g. 1000
fr: Entrer temps en milli-secondes. Ex : 1000

note: Text in echo
en: Enter time in milliseconds. E.g. 4000
fr: Entrer temps en milli-secondes. Ex : 1400

note: Text in function
en: Enter your %1$s feed name. If your feed address is http://feeds.feedburner.com/my_feed_name, your feed name is my_feed_name
fr: Entrez le nom de votre flux %1$s . Si votre adresse de flux est http://feeds.feedburner.com/mon_flux, votre nom de flux est mon_flux

note: Text in function
en: Enter your full %1$s URL:
fr: Entrez votre URL complète %1$s :

note: Text in echo
en: Entries (RSS)
fr: Billets (RSS)

note: Text in echo
en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
fr: Billets <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

note: Text in function
en: Error 404 - Not Found
fr: Erreur 404 - Non Trouvé

note: Text in echo
en: Excerpt background color:
fr: Couleur du fond du résumé :

note: Text in echo
en: Excerpt font color:
fr: Couleur de la police du résumé

note: Text in echo
en: Excerpt title color:
fr: Couleur du titre du résumé

note: Text in function
en: Fade In
fr: Faire apparaître en fondu

note: Text in function
en: Featured Content
fr: Contenu mis en avant

note: Text in echo
en: Featured Image
fr: Image mise en avant

note: Text in echo
en: Featured content transition effect:
fr: Effet de transition du contenu mis en avant :

note: Text in echo
en: FeedBurner Feed:
fr: Flux Feedburner :

note: Text in echo
en: Fill in a comma-separated list of category ids. E.g. 3,8,17
fr: Remplir avec une liste de catégories séparées par une virgule. Ex 3,8,17

note: Text in echo
en: Fill in a comma-separated list of page ids. E.g. 7,9,13
fr: Remplir avec une liste de pages séparées par une virgule. Ex 7,9,13

note: Text in echo
en: Fill in a comma-separated list of post ids. E.g. 7,9,13
fr: Remplir avec une liste d'ID d'articles séparés par une virgule. Ex 37,9,13

note: Text in function
en: Follow Me
fr: Suivez Moi

note: Text in function
en: Follow me on Twitter
fr: Me suivre sur Twitter

note: Text in function
en: Grow horizontally from center
fr: Agrandir horizontalement à partir du centre

note: Text in function
en: Grow vertically from center
fr: Agrandir verticalement à partir du centre

note: Text in echo
en: Height of featured content section:
fr: Hauteur de la section du contenu mis en avant :

note: Text in echo
en: If this box is checked, clicking on this page in the navigation bar will not take you anywhere.
fr: Si cette case est cochée, cliquer sur cette page dans la barre de navigation de dirigera nulle part.

note: Text in echo
en: If this box is checked, this post will show up as a headline in the magazine template.
fr: En cochant cette case, cet article sera affiché dans la headline du template magazine

note: Text in echo
en: If this box is checked, this post will show up as an excerpt in the magazine template.
fr: En cochant cette case, cet article sera affiché comme un résumé dans la template magazine.

note: Text in echo
en: If you are including latest posts and you select 5 here, the latest 5 posts will be included in the featured content. If this number is higher than the maximum number of posts, this setting will be ignored
fr: Si vous avec inséré les derniers articles et que vous en avec sélectionné 5, les 5 derniers articles seront inclus dans le contenu mis en avant. Si ce nombre est supérieur au nombre maximum d'articles, ce paramètre sera ignoré.

note: Text in function
en: If you are placing this widget in the \"Right Header Widgets\":
fr: Si vous placez ce widget dans la \"Right Header Widgets\" :

note: Text in function
en: If you are placing this widget in the sidebars or in \"Widget Area below Header\" or \"Widget Area below Footer\":
fr: Si vous placez ce widget dans les barres latérales ou dans \"Widget Area below Header\" ou \"Widget Area below Footer\":

note: Text in echo
en: If you have chosen to use a custom image in the previous option, please enter the complete URL of the category icon here, including http://
fr: Si vous avez choisi d'utiliser une image personnalisée dans l'option précédente, entrez l'URL complète de l'icone de catégorie ici, svp. (Ne pas oublier http://)

note: Text in echo
en: Include categories:
fr: Inclure les catégories :

note: Text in echo
en: Include latest posts
fr: Inclure les derniers articles

note: Text in echo
en: Include pages:
fr: Inclure les pages :

note: Text in echo
en: Include posts:
fr: Inclure les articles :

note: Text in echo
en: Include sticky posts
fr: Inclure les articles mis en avant :

note: Text in function
en: Leave a Reply
fr: Laisser une réponse

note: Text in function
en: Leave a Reply to %s
fr: Laisser une réponse pour %s

note: Text in function
en: Left
fr: Gauche

note: Text in echo
en: Links
fr: Liens

note: Text in function
en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
fr: Connexion/Déconnexion, flux et liens Wordpress

note: Text in function
en: Log out
fr: Déconnexion

note: Text in function
en: Logged in as %s.
fr: Connecté en tant que %s.

note: Text in echo
en: Make this post a headline
fr: Faire de cet article un gros titre

note: Text in echo
en: Make this post an excerpt in the magazine layout
fr: Faire de cet article une introduction dans le magazine

note: Text in echo
en: Maximum number of posts / pages to display:
fr: Nombre maxi d'articles/pages à afficher :

note: Text in echo
en: Meta
fr: Outils

note: Text in echo
en: Meta Keywords
fr: Meta Mots-Clés

note: Text in function
en: My Tweets
fr: Mes Gazouillis

note: Text in function
en: Name
fr: Nom

note: Text in function
en: Newer %1$s
fr: Plus récents %1$s

note: Text in function
en: Newer Comments
fr: Commentaires plus récents

note: Text in function
en: Newer Entries
fr: Articles plus récents

note: Text in function
en: Next Post
fr: Article Suivant

note: Text in function
en: No Responses
fr: Pas de réponses

note: Text in function
en: No category icon
fr: Aucun Icone de Catégorie

note: Text in echo
en: Not Found
fr: Non Trouvé

note: Text in echo
en: Nothing Found
fr: Rien de trouvé

note: Text in echo
en: Number of "Latest Posts":
fr: Nombre de  "Derniers Articles" :

note: Text in echo
en: Number of Tweets to display:
fr: Nombre de gazouillis à afficher :

note: Text in echo
en: Number of posts to display:
fr: Nombre d'articles à afficher :

note: Text in function
en: Older %1$s
fr: Plus anciens %1$s

note: Text in function
en: Older Comments
fr: Anciens Commentaires

note: Text in function
en: Older Entries
fr: Articles plus anciens

note: Text in function
en: One Response
fr: Une réponse

note: Text in function
en: Page %1$s of %2$s
fr: Page %1$s sur %2$s

note: Text in echo
en: Page Title in Dropdown Menu
fr: Titre de page dans le menu déroulant

note: Text in function
en: Pages:
fr: Pages :

note: Text in echo
en: Please try another search.
fr: Essayez une autre recherche svp

note: Text in echo
en: Position of the excerpt:
fr: Position du résumé :

note: Text in echo
en: Post display style:
fr: Style d'affichage d'article :

note: Text in function
en: Posted by %1$s at %2$s
fr: Publié par %1$s à %2$s

note: Text in echo
en: Posts from the selected category will show in the widget
fr: Les articles de la catégorie choisie seront affichés dans le widget

note: Text in function
en: Previous Post
fr: Article Précédent

note: Text in function
en: Recent Comments
fr: Commentaires Récents

note: Text in function
en: Recent Posts
fr: Articles Récents

note: Text in function
en: Recommended settings:
fr: Paramètres recommandés :

note: Text in echo
en: Recommended sizes: 32px if the widget is being added to the \"Right Header Widgets\" area, whatever you like otherwise. Note that making the image too large will cause loss of picture quality.
fr: Tailles recommandées : 32px si le widget est ajouté dans la zone \"Right Header Widgets\". Notez bien qu'une image trop grande cause une perte de sa qualité.

note: Text in function
en: Resume
fr: Relancer

note: Text in function
en: Right
fr: Droite

note: Text in function
en: Rotate between the four positions
fr: Alterner entre les 4 positions

note: Text in function
en: Scroll Down
fr: Défiler vers le bas

note: Text in function
en: Scroll Horizontally
fr: Défiler horizontalement

note: Text in function
en: Scroll Left
fr: Défiler vers la gauche

note: Text in function
en: Scroll Right
fr: Défiler vers la droite

note: Text in function
en: Scroll Up
fr: Défiler vers le haut

note: Text in function
en: Scroll Vertically
fr: Défiler verticalement

note: Text in echo
en: Search
fr: Rechercher

note: Text in function
en: Select
fr: Choisir

note: Text in echo
en: Select category to show:
fr: Choisir catégorie à afficher :

note: Text in function
en: Select your %1$s icon
fr: Sélectionnez votre icone %1$s

note: Text in echo
en: Select your Twitter icon:
fr: Sélectionnez votre icône Twitter :

note: Text in echo
en: Select your icon size
fr: Sélectionnez votre taille d'icône

note: Text in echo
en: Set the height for the Twitter icon:
fr: Définissez la hauteur pour l'icône Twitter :

note: Text in echo
en: Set the height for the category icon:
fr: Définir la hauteur de l'icône de catégorie :

note: Text in echo
en: Set the width for the category icon:
fr: Définir la largeur de l'icône de catégorie :

note: Text in function
en: Show %1$s icon
fr: Afficher %1$s icône

note: Text in echo
en: Show Email Subscription
fr: Afficher la souscription par email

note: Text in echo
en: Show FeedBurner reader count
fr: Afficher le compteur d'abonnés Feedburner

note: Text in echo
en: Show Previous, Pause and Next buttons
fr: Afficher les boutons Précédents, Pause et Suivant

note: Text in echo
en: Show Twitter Icon
fr: Afficher l'icône Twitter

note: Text in echo
en: Show a Tagline
fr: Afficher un slogan

note: Text in echo
en: Show a numbered post index
fr: Afficher un index d'articles numérotés

note: Text in function
en: Show excerpt only (no title)
fr: Afficher uniquement le résumé (pas de titre)

note: Text in function
en: Show feeds
fr: Afficher flux

note: Text in function
en: Show icon
fr: Afficher icône

note: Text in echo
en: Show my Tweets
fr: Afficher mes gazouillis

note: Text in function
en: Show post title and excerpt
fr: Afficher titre et résumé d'article

note: Text in function
en: Show post title only (no excerpt)
fr: Afficher uniquement le titre de l'article (pas de résumé)

note: Text in function
en: Show tagline
fr: Afficher slogan

note: Text in function
en: Slide in and back horizontally
fr: Défilement et retour horizontal

note: Text in function
en: Slide in and back vertically
fr: Défilement et retour vertical

note: Text in echo
en: Sorry, but you are looking for something that isn't here
fr: Désolé, mais vous recherchez quelque chose qui ne se trouve pas ici

note: Text in echo
en: Sorry, no posts matched your criteria.
fr: Désolé, aucun billet ne correspond à votre recherche.

note: Text in echo
en: Sorry, the comment form is closed at this time.
fr: Désolé, les commentaire sont fermés pour l'instant.

note: Text in function
en: Sorry, the page that you are looking for does not exist.
fr: Désolé, la page que vous recherchez est inexistante.

note: Text in echo
en: Source Language:
fr: Langage Source :

note: Text in function
en: Squeeze in both edges horizontally
fr: Serrer horizontalement dans les bords

note: Text in function
en: Squeeze in both edges vertically
fr: Serrer verticalement dans les bords

note: Text in function
en: Submit Comment
fr: Envoyer Commentaire

note: Text in function
en: Subscribe
fr: Abonnement

note: Text in function
en: Syndicate this site using RSS 2.0
fr: Suivre ce site via RSS 2.0

note: Text in function
en: Tag Cloud
fr: Nuage de Tags

note: Text in echo
en: Tagged with:
fr: Taggué avec :

note: Text in echo
en: Tagline:
fr: Slogan :

note: Text in echo
en: Text display options:
fr: Options d'affichage de texte :

note: Text in echo
en: Text for "All Posts":
fr: Texte pour "Tous les Articles" :

note: Text in echo
en: Text for "Next Post":
fr: Texte pour "Article Suivant":

note: Text in echo
en: Text for "Pause":
fr: Texte pour "Pause":

note: Text in echo
en: Text for "Previous Post":
fr: Texte pour "Article Suivant":

note: Text in echo
en: The following three settings only apply if you show the previous, pause and next buttons:
fr: Les 3 paramètres suivants s'appliqueront uniquement si vous affichez les boutons précédents, suivants et pause :

note: Text in echo
en: The image you have picked will be scaled to this height.
fr: L'image sélectionnée sera retaillée avec cette hauteur.

note: Text in echo
en: The image you have picked will be scaled to this width.
fr: L'image sélectionnée sera retaillée avec cette largeur.

note: Text in function
en: The latest comments to all posts in RSS
fr: Les derniers commentaires de tous les billets via RSS

note: Text in echo
en: The text you enter here will be the displayed in the button for \"All Posts\". If you leave this field blank the button will not be shown.
fr: Le teste que vous allez saisir ici sera affiché dans le bouton \"Tous les Articles\". Si vous laissez ce champ vide le bouton ne sera pas affiché.

note: Text in echo
en: This is applicable only if custom image size is enabled
fr: Ceci est applicable uniquement si la taille d'image personnalisée est activée.

note: Text in echo
en: This is only applicable if your excerpt is at the right or at the left of your featured posts.
fr: Ceci est uniquement applicable si votre résumé est à droite ou à gauche de votre article mis en avant.

note: Text in echo
en: This is the user who will be followed
fr: L'utilisateur qui sera suivi

note: Text in echo
en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr: Ce billet est protégé par un mot de passe. Entrez ce mot de passe pour voir les commentaires.

note: Text in echo
en: This text will be shown in the drop-down menus in the navigation bar. If left blank, the title of the page is used.
fr: Ce texte sera visible dans le menu déroulant de la barre de navigation. Si ce champ est vide le titre de la page sera utilisé.

note: Text in echo
en: This text will be shown in the subscription box by default. When the visitor starts entering the email address the text will disappear.
fr: Ce teste sera affiché dans la boîte de souscription par défaut. Quand le visiteur entrera son adresse email, ce teste disparaitra.

note: Text in echo
en: This text will be shown in the subscription button near the email field
fr: Ce teste sera affiché dans le bouton de souscription près du champ email

note: Text in function
en: This widget lets visitors of your blog subscribe to it and follow you on popular social networks like Digg, FaceBook etc. Additionally they can subscribe to your blog by email, for which you need a FeedBurner account.
fr: Ce widget permet aux visiteurs de vous suivre sur les réseaux sociaux tels que Digg, Facebook, etc. Ils peuvent aussi s'abonner à votre site par email, pour cela vous avez besoin d'un compte Feedburner.

note: Text in echo
en: This will default to the name of the selected category if left blank
fr: Ceci sera le nom par défaut de la catégorie sélectionnée, si ce champ est vide

note: Text in echo
en: Thumbnail
fr: Miniature

note: Text in echo
en: Time for each post display:
fr: Temps pour chaque affichage d'article :

note: Text in echo
en: Title:
fr: Titre :

note: Text in function
en: Top
fr: Haut

note: Text in function
en: Translate this Page
fr: Traduire cette page

note: Text in function
en: Turn Downwards
fr: Tourner vers le bas

note: Text in function
en: Turn Leftwards
fr: Tourner vers la gauche

note: Text in function
en: Turn Rightwards
fr: Tourner vers la droite

note: Text in function
en: Turn Upwards
fr: Tourner vers le haut

note: Text in function
en: Underline upon hover (sidebar-style)
fr: Souligner au passage de la souris (style de la sidebar)

note: Text in function
en: Use Category Icons Plugin
fr: Utiliser le plugin Category Icons

note: Text in function
en: Use custom image
fr: Utiliser les Images Personnalisées

note: Text in echo
en: User:
fr: Utilisateur :

note: Text in echo
en: Valid XHTML
fr: XHTML valide

note: Text in echo
en: What language is your page in?
fr: En quelle langue est votre page?

note: Text in echo
en: Width of excerpt section:
fr: Largeur de la section mise en avant :

note: Text in echo
en: Will show a text box for visitors to enter an email address for subscription
fr: Affichera une boîte de texte afin que les visiteurs entrent leur adresse email pour s'abonner.

note: Text in echo
en: Will show the selected Twitter icon
fr: Affichera l'icône Twitter choisi

note: Text in echo
en: Will show up near the Twitter icon
fr: Affichera près de l'icône Twitter

note: Text in echo
en: Will show your latest tweets
fr: Affichera vos derniers gazouillis

note: Text in function
en: Wipe
fr: Coup de Chiffon

note: Text in function
en: You are currently logged in as <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
fr: Vous êtes connecté sur <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

note: Text in echo
en: You can choose to display an icon for the category based on the Category Icons plugin, or a custom image
fr: Vous pouvez choisir d'afficher une icône pour les catégories basé sur le plugin Category Icons ou une image personalisée.

note: Text in function
en: You have successfully logged in as <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
fr: Vous êtes connecté en tant que <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

note: Text in function
en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
fr: Vous pouvez utiliser ces tags et attributs <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>: %s

note: Text in function
en: You must be logged in to post a comment.
fr: Vous devez être connecté pour laisser un commentaire

note: Text in function
en: Your Comment
fr: Votre commentaire

note: Text in function
en: Zoom and Fade
fr: Zoom et Fade

note: Text in function
en: your-feed-name
fr: votre_nom_de_flux

note: Text in function
en: your-user-name
fr: votre-nom-d-utilisateur
